Lelkipásztoraink - Komáromy Imre
Szolgálati idő Darányban: 1963.10.11 - 1979.07.30

A mástól származó legékesebb szavak is semmik volnának ahhoz, ahogyan e nagy műveltségű, széles látókörű református férfiú ír önmagáról, Önéletrajzában, a Kránitz Zsolt szerkesztésében megjelent remekműben*. Íme:
NEMESKISFALUD
Komáromy Imre lelkész
Születtem 1911. április 7-én Somorján (Pozsony vármegye). Édesatyám neve: Komáromy István. Meghalt 1938. május 8-án. Édesanyám: Schüller Johanna erdélyi szász származású. Apai ágon őseim városi (révkomáromi) szabad polgárok voltak, legtöbbnyire hajósok és gabonakereskedők a Dunán. Apáról fiúra szállt ez a mesterség. Még édesapám is - legény korában - hajóslegény volt, s fel-alá járta a Dunát Bécs aljától a Vaskapuig. S ez nem közömbös az alaplelkiségemre. Véremben van a víz szerelme, szeretnék sokszor veszélyes, zajgó forgatagban élni, mint őseim, amikor viharos éjszakákon úsztak lefelé a Dunán. S mégis a világ legcsendesebb foglalkozását választottam: lelkész lettem. E hivatást nem is tudom, mikor választottam. Mióta az eszemet bírom, mindig a papi pálya lebegett előttem. Nem is tudtam elképzelni, hogy más is lehetek. Épp ezért, amikor eljött az idő, és Kaposváron végzett elemi és 6 középiskola, majd a Csurgón végzett 7, 8. osztály és érettségi után, most már komolyan pályát kellett választanom, nem is gondolkoztam, gondolkozás nélkül mentem a teológiára, azzal a tudattal, hogy én nem is lehetek más, csak lelkész. Külső indítóokok talán a következők voltak: édesatyám kistisztviselő (törvényszéki irodafőtiszt) volt Kaposváron, s az egyházban presbiter. Atyámtól mindig a legnagyobb egyháziasságot láttam, ő mindig a legnagyobb tisztelettel, hódolattal, és valóságosan a rajongás hangján beszélt a lelkészekről s egyházunkról. Úgy beszélt, s úgy nézett a papra, egyházra, mintegy az emberi tökéletesség maximumára. így gyermekkoromtól eszményem lett az egyház. Róla mindig csak jót hallottam a szülői házban. Diákkoromban jó szavaló gyereknek tartottak, a tollat is forgattam néha, verseket is írtam, amelyeket a helyi jóakaróim elég jóknak mondottak, így mint a nyilvánossághoz szokott fiatalembernek az ismerősök is a papi pályát ajánlották. Hozzájárult ehhez az, hogy nagyon szerettem templomba járni. Hogy miért? Magam sem tudom. Azért, mert szerettem az Istenről hallani. 1932 júniusában jó eredménnyel érettségizve ősszel beiratkoztam a teológiára Pápán. Itt vegyes benyomásokat kaptam. A kritikai teológia nem tetszett. 1937 februárjában segédlelkészi oklevelet nyertem. S ekkor jött életemnek egyik addigi legnagyobb csalódása.
Azt kellett tapasztalnom sok-sok fiatal társammal együtt, hogy az az egyház, melyet oly eszményinek gondoltam, nem helyezi el a fiatal segédlelkészeket. Lelkésztestvériségről hallottunk, s ugyanakkor sok-sok segédlelkész - lelkészi oklevéllel is - állás és kenyér nélkül volt sokáig. Ez megkeserítette a szívünket. Ez az áldatlan állapot - Isten kegyelméből - megszűnt néhány év múlva. Többévi segédlelkészkedésem után, melyet életrajzom végén állítok sorrendbe, nemeskisfaludi lelkipásztorrá választattam, s állásomba beiktattattam 1941. évi szeptember 28-án. 1941. évi október 26-án feleségül vettem Márkus Piroskát, néhai Márkus Imre és Kis Molnár Lídia erdőcsokonyai lakosok hajadon leányát, ki született 1921. október 9.
Nemeskisfaludi szolgálatom óriási erőfeszítést kíván. Nem is annyira a külső, kívülről is felmérhető és meglátható munka a nehéz, inkább a belső lelki küzdelem. Az egyház hitélete romokban hever. Az egyházi és lelkészi tekintély jóformán semmi. Elődöm** italossága miatt fegyelmileg lett elmozdítva. 15 évig volt előttem, s a lelkészi tekintélynek vége. A hihetetlenség határáig leromlott templomot és paplakot alapos külső-belső javításnak vettettem alá. Ma ezek az épületek ragyogó tisztán állnak, s ez a szégyen elmúlt. Fájdalom, az építőmunka nem mindenkinek tetszik, mert a község népe nagyon elhanyagolja magát, nem ad semmit a lakására, önlakására sem áldoz, s így a parochiális épületekre sem szívesen. Minthogy csak két éve vagyok a gyülekezetben, különös megfigyeléseim, látásaim nincsenek. A belső építőmunka óriási. A népet az Isten házához szoktatni egy egész életet betöltő feladat, amit csak példás élettel és valódi igehirdetéssel lehet végrehajtani. Erre esküdtem fel, s ezt igyekszem megvalósítani, míg lelkipásztor vagyok. Ez a küzdelem lenne a lelkipásztori életrajzom, de ebben még oly fiatal vagyok, mindössze két éve, hogy semmi jelentősebb eredményről - sajnos - nem tudok beszámolni. Lelkészi szolgálatom időbeli sorrendje:
- 1937. február 23 - 1937. május 1-ig Kaposváron Csertán Márton lelkész mellett segédlelkész.
- 1937. május 1 - 1938. április 4-ig Rinyakovácsiban mint segédlelkész Szabó József lelkipásztor mellett.
- 1938. április 1 - 1938. október 31-ig mint segédlelkész Kaposváron másodszor Csertán Márton mellett.
- 1938. november 1 - 1939. január 27-ig mint segédlelkész Kaposváron dr. Ikafalvi Farkas Béla lelkipásztor
mellett rendelkezési állományban. - 1939. január 28 - 1939. március 24-ig Kaposváron rendelkezési állományban.
- 1939. március 25 - 1939. július 1-ig Tamásiban (Tolna vármegye) missziói segédlelkész, önállóan.
- 1939. július 1- állás nélkül, közben egy hónapig kegyelemből Ácson (Komárom megye) segédlelkész.
- 1939. október 1 - 1940. június 22. Inkén Bolla Pál lelkész mellett segédlelkész.
- 1940. június 22 - Nemeskisfaludon helyettes lelkész 1941. január 18-ig.
- 1941. január 18 - 1941. március 1-ig Böhönyén segédlelkész Varasdy Imre mellett.
- 1941. március 1 - 1941. július 1-ig Erdőcsokonyán helyettes lelkész.
- 1941. július 1 - 1941. szeptember 28-ig Nemeskisfaludon helyettes lelkész, majd ugyanott szeptember 28-tól a mai napig
rendes lelkipásztor.
mellett rendelkezési állományban.
rendes lelkipásztor.
Nemeskisfalud, 1943. szeptember 20.
Komáromy Imre református lelkész
... majd, egy sokkal későbbi időben, már Darányban, így folytatja egy "Ideiglenes feljegyzés" formájában, saját kezeírásával a lelkipásztor (jobbra látható az eredeti kézirat, a kronológia okán onnan szemezve rendeztem az alábbiakat - szerk.):

1941 szeptemberétől 1953 tavaszáig Nemeskisfaludon rendes lelkész.
1953 tavaszától - 1963 őszéig Kisbajomban, ahová akkor Szabás is tartozott. - 10 (év? - szerk.)
1963 novembertől Darányi rendes lelkipásztor.
Közben 4 évig gondozó lelkésze volt Rinyaújnép,
Komlósd, Barcs és Kastélyosdombó gyülekezeteinek
- Drávagárdony pedig állandó fiókegyháza volt,
ahol a szolgálatot Béczy József ny. lelkésszel
közösen látták el.
"Komáromy Imre
Lelkész Darányban 1963. nov. 10.-től.
Született 1911. ápr. 7.-én Somorján /: Pozsony m./ Iskoláit Kaposváron és Csurgón végezte. Theologiát Pápán végezte. Segédlelkész volt Kaposváron, Rinyakovácsiban, Kaposváron másodszor, mint az idős Csertán Márton - akkor félig vak - lelkész kérésére belső káplán adminisztrátori teendőket is végezve, - aztán: Ácson, Tolnatamásiban, Inkén, Böhönyén. Rendes lelkész 1941. szept.-től Nemeskisfaludon 1953 tavaszáig, 1953 - 1963 őszéig Kisbajomban, ahová akkor Szabás is tartozott - 10
...
Felesége: Márkus Piroska
Gyermekei: Emese (1944), Piroska (1945),
Imre (1951.)"
* „A késő idők emlékezetében éljenek…” A Dunántúli Református Egyházkerület lelkészi önéletrajzai, 1943 - A Pápai Református Gyűjtemények Kiadványai, Forrásközlések 13. Jubileumi kötetek 2. (Pápa, 2013)
** Farkas István lelkipásztorról van szó, aki 1894-ben született Nagybajomban. 1925-1941 között volt nemeskisfaludi rendes lelkész. Felesége a szennai származású Szabó Margit volt, Piroska lánya 1937-ben született. Állásából az egyházi bíróság elmozdításra ítélte. DREL 1.1. u. Nemeskisfalud. II. 45. SZABÓ 1929.78,80.
Néhány fotót is közzéteszünk, amelyeket a 2011. évi "Hazahívó Ekklézsiák" rendezvényünkön bocsátott rendelkezésünkre az ünnepségen megjelent két gyermeke, Piroska és Imre.

Nt. Komáromy Imre a darányi lelkészi hivatalban
Néhány fotót is közzéteszünk, amelyeket a 2011. évi "Hazahívó Ekklézsiák" rendezvényünkön bocsátott rendelkezésünkre az ünnepségen megjelent két gyermeke, Piroska és Imre.

Nt. Komáromy Imre a darányi lelkészi hivatalban
Azon túlmenően, hogy régen látott, kedves arcok néznek vissza a következő két fotóról, a háttereket is jó megviszgálni... Az első fotón a háttérben az utcai bejárat és a szemközti iskolaépület, ami az "államosítás" vagy igaz nevén néprablás előtt gyönyörű református elemi iskola volt, szép, kényelmes tanító-lakással, ma élelmiszer bolt. A második kép a templom és a parókia közti kis park előtt készült, a tégla-járda mellett a szépen elválasztott és gondozott virágoskert, melyet mindig a lelkipásztor családja ápolt. Sajátjuknak tekintették, míg itt szolgált a lelkész, az otthonuk volt. Mindig segítettek a hívek, de ezt szeretetből, önkéntes alapon tették, és a lelkész-családok nem elvárták, csak szeretettel elfogadták a segítséget! No, csak nosztalgiázz, meg "bezzeg az én időmben"-ezz öreg, egy legyintésre talán méltatnak is az olvasók!
Piroska leányuk és a "Meseautó", a Skoda Piroska néni és leányuk Emese



1990-ben Aranydiplomával ismerték el azt a hosszú időt, amelyet a Magyarországi Református Egyház kebelében az Úristen szolgálatában, a református hit megtartatásáért és megerősödéséért áldozott az életéből.
Az Arany Diploma - Egy dolgos, becsületes élet elismerése... ...és a szomorú vég - egy dolgos, becsületes élet lezárulása.


