Lelkipásztoraink - Varga Dezső

Szolgálati idő Darányban: 1900.03.16 - 1931.03.18

Nt.VargaDezső_4455_180x259.png

Varga Dezső 1866. május 13.-án született Szentán, apja Varga Sándor szentai praeorans, anyja Bokor Lídia volt. 1866. május 23.-án keresztelték Csurgón.
Tanulmányait Csurgón kezdte, majd 1875-1887 között Sárospatakon folytatta.
Segédlelkészi állomáshelyei voltak: Szenta, Kutas, Böhönye, Magyaratád, Nagykorpád, Hedrehely, Viszló, Magyaregres, Hencse.
1889. július 10.-én Büssüben kötött házasságot Begedi Etelkával. Tizenhárom gyermekük született;
Gyula (1889-1978) (Ganz mérnök, cégvezető. Felesége 
Györffy Vilma okl. tanítónő. Két gyermek: Dénes, György);

Etelka (1891-? Férje Tóth  Sándor zselickisfaludi lelkész, három gyermek: Sándor jegyző, Etelka, László segédlelkész);

Sándor (n.a.) (20 évet élt); 

Dezső (n.a.) (3 hetet élt) ;
Zulejka (1893-1939 férje Bosznay Ferenc kántor- tanító. Négy gyermek: Ferenc, Sándor, Irén (Szalainé), László);
Piroska (n.a.) (férje Lítz Ferenc, magánzó. Két gyermekük van: László, Piroska); 

Árpád (n.a.) (A pécsi hadapródiskola növendéke volt. A világháborúban mint zászlós elesett.);

László (n.a.) [vitéz] (lelkész Csányoszróban. Felesége Nagy Ilona okl. tanítónő. Három gyermek: Ilona, László, Dezső);

Lenke (n.a.) (kiskorában meghalt. Élt 3 hónapig);

Jolán (n.a.) (férje Szabó Imre gazdálkodó. Két gyermekük van: Imre, Etelka);

Richárd (n.a.) (8 hónapot élt);

Emília (n.a.) (férje Gréczy Pál hetesi főjegyző. Két gyermekük van: Emília, Pál László);

Irén (n.a.) (férje Szilágyi Árpád kunmadarasi lelkész. Három gyermekük van: Katalin Erzsébet. Eszter, Árpád Barna).

 

1893-ban szentelték lelkésszé. 1891-től 1900-ig Hencsén, 1900-1931 között Darányban volt lelkész. A szerb megszállás idején espereshelyettesként a megszállt területen lévő egyházközségek ügyeit intézte.
1931-ben nyugalomba vonult. Kisdobszán, majd Kunmadarason élt egyik vejénél, Szilágyi Árpád lelkésznél.
1938. február 3-án, 71 éves korában hunyt el.

 

Forrás: Kránitz Zsolt (szerk.): „A késő idők emlékezetében éljenek…” A Dunántúli Református Egyházkerület lelkészi önéletrajzai, 1943 - A Pápai Református Gyűjtemények Kiadványai, Forrásközlések 13. Jubileumi kötetek 2. (Pápa, 2013) Somogyi (Belső-Somogyi) Egyházmegye

 

Alább olvashatjuk, miként méltatta e jeles férfiút a Somogyi Református Egyházmegye 1931. júliusában tartott gyűlésén, nyugdíjba vonulása kapcsán:

 

"(Ugyancsak) folyó év április 1-ével vonult nyugalomba Varga Dezső darányi lelkésztársunk, egyházmegyei s kerületi tanácsbíró, 40 évi kiválóan buzgó, értékes munkásság után. Egyházmegyénk s általában egyházi életünk egyik legerősebb oszlopa volt ő s kiváló tehetségét, értékes munkásságát, alapos tájékozottságát, tanácsait soká nélkülözni fogjuk, fent és alant egyaránt. 

A szerb megszállás idején, egyházmegyénk ideiglenesen elszakított területén, mint esperes-helyettes buzgó és eredményes munkásságot fejtett ki, miért az egyházmegye háláját s köszönetét vivta ki.
Mélyen sajnáljuk távozását s arra kérjük mindnyájan, hogy tartson meg bennünket, tisztelő, szerető szolgatársait szeretetében, jó emlékezetében, amint mi is őt hasonló érzéseinkről biztosítjuk s kívánunk néki — kedves családjával együtt — sok boldogságot, megelégedést, erőt-egészséget. A nyugalom esztendeit sugározza be nyájas verőfénnyel a jól és nemesen végzett munka s híven megfutott pálya felemelő, megnyugtató érzése és tudata."

 

Forrás: A Somogyi Református Egyházmegye közgyűlésének jegyzőkönyvei 1874-1943 - A Somogyi Református Egyházmegye közgyűlésének jegyzőkönyve, 1931. július

 

A Somogy Temetkezési Vállalat honlapján http://www.somogyitemetkezes.hu az alábbi bejegyzés található:
"Kaposvár - Varga Dezső darányi református lelkipásztor, egyházkerületi bíró 1863-1938
  Kaposvár, Keleti temető, III, szakasz, szegély: kripta, szürke gránit sírjel, gondozott
"

Egy kis személyes - a köztájékoztatás érdekében


Hogy valamely élelmes fotográfus ügyes fogása volt-e, vagy megrendelt, egyénileg készíttetett mű, mára már nehéz volna megmondani, 'hisz nagyon régóta nem élnek már azok a szeretett, kedves emberek, akiknek lakószobáját díszítette egykoron az a fotókat, rajzolt díszítéseket és egy szép bibliai igét tartalmazó, bekeretezett és üvegezett tabló, melynek fotóít alább közzéteszem. Gyermekkoromból ugrott elő egy kép, mostanában, az egészen közeli múltban, amikor ezen honlap szerkesztése és tartalmának adatgyűjtése során - magamnak kisebb kutatási sikerként elkönyvelt eseménynek feljegyezve -, egyik családkutató oldalon ráakadtam egy régi fotóra, amelyen egykori lelkipásztorunk, Varga Dezső Tiszteletes úr is szerepelt. Egy nagy csoportkép volt, esküvői kép a rokonsággal, de engem akkor csak az érdekelt, hogy egy arcképnyit ki tudjak belőle emelni, amely arckép azóta szerepel is Nagytiszteletű Varga Dezsőről, a Lelkipásztoraink oldalon, a neve fölött. Íme a fotó:
Varga-Dezsővel-csoportkép.png
Már akkor is valamitől ismerősnek tűnt nekem ez az arc, jól tudva, hogy találkozni sohasem találkozhattunk, de biztosra véve, hogy már láttam valahol... Mint a villámcsapás, úgy ugrott be aztán a fentebb említett gyermekkori kép; anyai nagyszüleim szobájában ékesítette a falat, és számtalan sok alkalommal volt szerencsém látni gyermek- és siheder koromban egyaránt. Azt viszont nem tudhattam, hogy meg van-e még, a nagyszülői házban már harmadik generációként lakik az unokaöcsém, a hozzá intézett érdeklődő kérdésemre jött az örömteli válasz; a kép megvan, sértetlenül, az eredeti formájában! Elhoztam, és anélkül, hogy megbontottam volna, igyekeztem a legjobb fotókat készíteni róla, amelyeket ezennel ím közre is adok:

 

A képen látható Igéről: "Boldogok, akik lakoznak a Te házadban, dícsérhetnek Téged, Istenem, szüntelen!" [Zsolt84:5]
Ebben a szó szerinti formában nem sikerült megtalálnom, Károli Gáspár revideált fordításában a leghasonlóbban így szól:
"Boldogok, a kik lakoznak a te házadban, dicsérhetnek téged szüntelen! Szela."  [Zsolt84:5]

Feltételezhetjük, hogy a tabló készítője a plusz szóval nyomatékosítani szerette volna, hogy Isten házáról van szó...



A tabló - a gyermekkori emlékekből előpattant valóság




Nagytiszteletű Varga Dezső református lelkipásztor



     

Templomunk az 1920-as '30-as években                          Templom belső az orgonával és a szószékkel




Végezetül pedig álljon itt egy rejtély: Az eredeti méretben - a tablón - nem is látható részlet jött elő, a nagyfelbontású digitális fényképnek köszönhetően, amint a fenti ábrán is látható. Helye az eredeti fotón a szemközt látható boltív felett, az orgona előtti karzat homlokzata. A szerk. véleménye szerint a középen jól látható szöveg előtt és után is van még valami, ezek együttes megfejtése egy jövőbeni igen érdekes feladat lehet... Isten segedelmével.


[a helyi adatgyűjtés folyamatban ... (szerk.)]





VISSZALÉPÉS